Sonbahar İle İlgili Sözler, Sonbahar İle İlgili

Ya bu sonbaharda dökecek yaprağın kalmadıysa. Sonbahar, yılın son sevgi dolu gülümsemesidir. Sonbaharda gelen rüzgarlar sevgiyi bize getirir. Dağlar yakın görünürse, yağmur yağacak demektir. Bir ölüm vefalı, bir de sonbahar. Cahit Zarifoğlu Huzur ve mutluluğun saklandığı mevsimdir sonbahar. Dışımız günlük güneşlik, içimiz eylül eylül sonbahar. Sonbahar, her yaprağın çiçeğe dönüştüğü bir mevsimdir. Yaprak ağaçtan sıkılmıştı aslında… Sonbahar bahaneydi. Dedim ya, eylüldü. Savruluşu bundandı kimsesizliğimin. Hoş geldin canım “Eylül”, herkese güz, bana ilkbahar getirdin. Her gönül insanı yemiştir, ömründe birkaç kez, Eylül‘ün tokadını. Hayat, sonbahardaki çıtırdayan yapraklardan sonra yeniden başlar. Dedim ya, Eylül‘dü. Savruluşu bundandı kimsesizliğimin. Cemal Süreya Sen gidersen ansızın sonbahar olurum, yağmurlar dökülür yanaklarıma.

Bir gün aklına gelecek olursam, bana şiir ısmarla, Eylül’ü konuşalım… Bu ne biçim sonbahar. Ben anlamadım. Yapraklar yeşillenmek istiyor. Nakata Her ayrılık bir sonbahar aslında, hangi mevsimde olursan ol kalbini üşütür. En güzel halı, sonbahar yapraklarından yapılmış halıdır! Mehmet Murat İldan Bundan sonra hiç Eylül olmayacakmış ama bundan sonrası hep de Eylül’müş gibi. Bakmayın mevsimlerden sonbahar, aylardan kasım oluşuna. Benim kapım hep aralık. Onu neden sevdiğimi bir türlü anlamıyor. Ağzı temmuz sıcağı, bakışları sonbahar… İçimde sonbahar, çevremde sonbahar. Hep birlik olmuşlar, sanki bizi ayırıyorlar. Bitişlerin de kendine has güzellikleri olduğunu gösteren bir mevsimdir sonbahar. Bir fincan kahve, iyi bir kitap ve eylül Sonbahar Sözleri serinliği… Kokan huzuru bir düşün şimdi. Seversem eğer sonbaharda severim, sevginin sıcaklığı en güzel o zamanda hissedilir. Tutuklandığım mevsim yazdı, serbest kalırsam artık her yer sonbahar. Küçük İskender Sonbahar gelmişti: her şeyin renk değiştirip öleceği narin, serin mevsim. Knut Hamsun Gözlerin mi daldı yoksa sıkıldın mı sorulardan? Hiç geçmez mi gözlerinden bu sonbahar. Bir ayrılık şarkısı sanki sonbahar, yapraklar dallarından, kuşlar evlerinden ayrılıyor. Elinde değildir akşam serinliğinde üşürsün. Eylül’den itibaren geceler hazindir uzundur. Herkesin bir sonbaharı vardır; Kiminin yaşamadan yaşlandığı kiminin yaşlanmadan yaşadığı… Ve ben bütün yapraklarımı döküyorken şimdi, Eylül diyorsun, tam da orada başlıyor ayrılık. Bir eylül gibi geçer gidersin ömrümden. Yapraklarımı döker. Kırar atarsın kolumu kanadımı.

Hatıran sormaz nasıl halim? Her gece nöbet yazar. Görmedim ben başka mevsim, burada her gün sonbahar. Bir sonbahar gibi yalnız ve sessiz kalbim artık. Mevsimlerin en tenhasına âşık olmuş gibiyim bu sabah. Sonbahar güneşi gibisin bahtı figan. lşıldıyorsun ama ısıtmıyorsun. Gösteriyorsun ama hissedilmiyorsun! Sonbahar ki acının değişmez dipnotudur. Sesinin solgun göğünde küçük bir yıldızla bir harfi tutuşturur. Sonbaharda çiçeklerden bahsetmek iyi gelir. İnsanın içini ilkbaharmış gibi ümitle doldurur. Paulo Coelho Derdi nedir bu sonbaharın neden soldurur gülleri nerden bulur bu insanlar ben mutsuzken gülünecek şeyleri. Sesini değil, sözünü yükselt! Yağmurlardır büyüten zambakları, gök gürültüleri değil. M. Selahattin Şimşek O kadar çok sarışın ki, o kadar çok alev ki rengi, sırf bunun için bile sevebilir insan Sonbahar mevsimini.

Belki bir sonbahar hatırlatır beni sana. Yapraklar koparken dalından bir bir o apansız kopuşumuzu hatırlarsın. Doğa nasıl sonbahara dönüyorsa, kendi içimde ve kendi çevremde de sonbahar şimdi. Yapraklarım sararıyor. – Goethe Hüzünlü bir Eylül sabahında sevmeye başladım seni. Mevsimlerden sonbahardı ama benim gönlümde ilkbahar çiçekleri açmıştı bile. Sadeydi bu sonbahar sancısız bitti acılarım. Gözyaşı akıtmadım bu sonbahar. Dallarım kırıldı canım yandı ama ben alıştım artık ağlamadım bu sonbahar. Nasıl iş bu her yanına çiçek yağmış erik ağacının ışık içinde yüzüyor neresinden baksan gözlerin kamaşır oysa ben akşam olmuşum yapraklarım dökülüyor usul usul adım sonbahar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top