Öğüt Verici Sözler, Öğüt Sözleri, Öğüt Veren Sözler

Her şey sende başlar sende biter. Yeter ki yürekli ol. Tükenme, tüketme. Tükettirme içindeki yaşama sevgisini. Hep hatırla; “Çaresizseniz” “Çare” “Siz”siniz. Öğüt vermek kolay, örnek olmak zordur. Kalbini öğütle yaşat, hikmetle aydınlat. Umut, uyanık adamın rüyasıdır. Aristoteles Çocukları seven hayatı da sever. Dostoyevski

Söz verirken acele etme, çünkü söz namustur. Kalbinizin ısınmadığı insanlardan uzak durun. Söz, ilaç gibidir. Azı yaşatır, çoğu öldürür. Cahil kimselerin yanında kitap gibi sessiz ol. Seni ölüme de götürse, doğruluktan sakın ayrılma. İyi bir yara izi, en iyi nasihatten daha değerlidir. Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. İnsan için ancak kendi çalıştığının karşılığı vardır. Hayat acı verir, önemli olan bu açıdan ders çıkarmaktır. Çocuklara söz verdiğinizde kesinlikle sözünüzde durunuz. Komşunla kavga etme, misafir gider o kalır. Hz. Ebubekir Zamanı engel aramakla geçirme, belki de hiç engel yoktur. Yerinde söz söylemesini bilen özür dilemek zorunda kalmaz. Güzel konuşmak için tek bir yol vardır, dinlemeyi öğrenmek. Geçmişi değiştiremezsin, ama gelecek hâlâ elinin içindedir.

Büyük adamların gayretleri, küçük adamların istekleri vardır. Cehennem, insan yüreğinde sevginin bittiği yerdir. Dostoyevski Çocuklarınızı kendi zamanlarının şartlarına göre yetiştiriniz. Konuşmadan önce düşün, hareket etmeden önce ölç. W. Shakespeare İyi kalpli olmak, mükemmel olmaktan daha iyidir. H. Jackson Brown İnsan ne söylediğini bilmeli, fakat her bildiğini söylememelidir. Çocuklarınıza düşüncelerinizi değil, sevginizi verin. Halil Cibran Bu dünyada dostunu da düşmanında iyi bileceksin, yoksa ezilirsin…. Önce kendi gideceğin yolu öğren, sonrada başkasına öğretmeye kalk. Hayatı sonuna kadar yaşamak istiyorsan Öğüt Verici Sözler önce yaşamayı hak edeceksin. Ancak fikirlerimizin insaniliği ölçüsünde sağlıklıyız. Kurt Connegut Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır. J. W. Von Goethe Kendi nefsine hakim olan, dünyaya hükmedebilir. F. M. Arouet Voltaire Sözlerinde ölçülü ol, bir sözünle kırdığını bin sözünle toplayamazsın. Ölmeye değer bir gayesi olmayanın, yaşamaya değer bir gayesi de yoktur. Bazı yıkılışlar, daha parlak kalkınışların teşvikcisidir. W. Shakespeare Önemli olan gününü kurtarmak değil, önemli olan geleceğini kurtarmaktır. Gidişata bakıp üzülme, sabırlı ol. Sabır acıdır, fakat meyvesi tatlıdır. Doğru düşündüğüne inananlar, yanlış düşünenlerle savaşmak zorundadırlar.

Sevildiğin yere sık gidip gelme, muhabbet ve itibarın zedelenir. Şeyh Edebali Bulunduğun kıyıdan ayrılmazsan, okyanusun ötesindeki adalara asla ulaşamazsın. Hayat size ne oyun oynarsa oynasın, siz yolunuzda ilerlemekten asla vazgeçmeyin. Eğitim sadece okumak değildir Okudukları üzerinde düşünebilmek yeteneğidir. Hilty Yarını iyileştirmenin tek yolu bugün neyi yanlış yaptığını bilmektir. Robin Sharma Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek. Herkesin hayattan beklentileri vardır, önemli olan o beklentiler içindeki mücadelen. En büyük huzur nedir? Diye soracak olursan , “Huzurunu bozanlardan uzak dur!” Derim. Çalışmak bizi şu üç beladan kurtarır: Can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk. Dört şeyi küçümsemeyin; Düşmanı, ateşi, hastalığı, az bile olsa ilmi. Feridüddin Attar Hata yapın: “Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir. Albert Einstein Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor. İnsanlara iyi davranın. Kazanacağınız şeyler kaybettiklerinizden daha güzel olacak, emin olun. Günün adamı olmaya çalışma, hakikatin adamı olmaya çalış. Çünkü gün değişir, hakikat değişmez. Her şeyini kaybetsen bile merhametini kaybetme. Merhamet, insanı insan yapan en önemli duygudur. Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz. Bernard Shaw

Kaç yaşında olursan ol, uyuyunca geçecekmiş gibi gelecek. Kaç yaşında olursan ol, uyuyunca geçmeyecek. Birini ayıplamakta acele etme. Senin geçtiğin yoldan geçmemiş, senin kadar hızlı düşünemiyor olabilir. Hayat’ın sana güzellikler getirmesini bekleme, güzellikleri hayatına sen getir ki, hayat bulsun yüreğin.! Dünya 3 günlüktür. Dün bugün ve yarın. Dün geçti yarının geleceği belli değil öyleyse bugünün kıymetini bil… Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemezsen sürün, ama naparsan yap ilerlemek zorundasın. Martin Luther King Kızgın olsanız da affedin. Konuşabilme imkanınız varken susmayın. Bir şeyleri değiştirme imkanınız varsa beklemeyin. Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top