Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar

Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar, öğrencinin rahat ve başarılı şekilde imtihanı geçmesini sağlayacaktır. Sınav dönemi, hem öğrenciler hem de aileler için stresli ve endişe verici bir süreçtir. Annelerin sınava girecek çocuğa okunacak dualar, bu zorlu süreçte öğrencinin başarısı ve huzuru için önemli bir katkı sağlayabilir. Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar aşağıda sıralanmıştır…

Her Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar araştırması yapması muhtemeldir. Bu yazıda vermiş olduğumuz dualar sayesinde inşallah evladınız, amacına ulaşacaktır. Mutlaka tüm duaları okumalı ve niyet etmelisiniz. Bunun yanı sıra edebileceğiniz bir diğer dua da şu şekildedir;

Alemlerin Rabbi

Ben, sana yalvaran bir anne olarak, evladımın sınav sürecinde başarılı olması için dualarımı kabul etmeni diliyorum. Sınavlara hazırlanırken, evladımın zihnini aç, odaklanma yeteneğini artır ve ona güçlü bir hafıza bahşet.

Yüce Allah’ım, evladımın sınav stresiyle başa çıkabilmesine yardımcı ol, ona sabır ve metanet lütfet. Sınavlarda karşılaşacağı zorluklar karşısında onun yanında ol ve ona doğru kararlar verme becerisi kazandır.

Rabbim, evladımın sınav sürecinde ve sonrasında doğru yolu bulmasına ve başarıya ulaşmasına yardımcı ol. Onu kötü arkadaşlardan, olumsuz etkilerden ve başarısızlığa götürebilecek her türlü tehlikeden koru.

Evladımın geleceği için en hayırlı kapıları aç, onun için hayırlı ilim ve rızk nasip et. Onun hayırlı bir insan olmasına, ahlaklı ve iyi bir Müslüman olarak yetişmesine vesile ol.

Sevgili Rabbim, tüm annelerin ve babaların evlatları için ettiği duaları kabul eyle ve onların başarılarını artır. Bizleri, evlatlarımızı ve tüm Müslümanları doğru yolda tut ve bizlere ahirette de dünyada da iyilikler ver.

Amin.

Bu dua, sınava girecek olan çocuğa okunacak dua olarak sıklıkla tercih edilir. Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nde yer alan bu dua, şu şekildedir:

“Rabbena atina fid-dunya haseneten wa fil ahireti haseneten waqina azaban nar.”

Anlamı: “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru.”

Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar arasında mutlaka bu da okunmalıdır. Sınav öncesinde 10 kere okunduğu takdirde Allah’ın da izniyle hayırlı sonuçlara kapı açacaktır.

İkinci olarak, sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dua olarak Rabbena Afrig duası önerilir. Bu dua, öğrencinin konsantrasyonunu artırmaya ve zihinsel açıklık sağlamaya yardımcı olur. Duayı şu şekilde okuyabilirsiniz:

“Rabbena afrig alayna sabran ve sabbit aqdamana vansurna alal qawmil kafirin.”

Anlamı: “Rabbimiz! Bize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar arasında en çok önerilen kelamlardan birisi de budur. Sınav öncesinde ve sınav esnasında okunması tavsiye edilmektedir.

Ayetel Kürsi, sınava girecek çocuğa okunabilecek en güçlü dualardan biridir. Bu ayet, Bakara Suresi’nden alınmıştır ve özellikle koruma ve huzur sağlama amacıyla okunur. Ayetel Kürsi’yi şu şekilde okuyabilirsiniz:

Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar, hiç şüphesiz çocuğun endişeden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bu sayede de öğrenci, heyecanlanmadan Allah-u Teala’nın da yardımıyla başarılı sonuçlara ulaşabilirs.

Annelerin sınav duası olarak okuyabileceği bir başka önemli dua ise Salavat-ı Şerife’dir. Bu dua, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e salavat getirerek öğrencinin sınav başarısı için dualar edilmesine yardımcı olur. Salavat-ı Şerife şu şekilde okunur:

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke Hamidun Mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke Hamidun Mecid.”

Anlamı: “Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in âline salat eyle. İbrahim’e ve İbrahim’in âline salat ettiğin gibi. Şüphesiz ki Sen övgüye layık ve yücesin. Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in âline bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in âline bereket verdigin gibi. Şüphesiz ki Sen övgüye layık ve yücesin.”

Son olarak, İhlas, Felak ve Nas sureleri de Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar arasında yer almaktadır. Bu duaları okuyarak, öğrencinin manevi korumasını ve başarısını artırmaya katkı sağlayabilirsiniz. Bu sureleri sırasıyla şu şekilde okuyabilirsiniz:

İhlas Suresi

 1. Bismillahirrahmânirrahîm.
 2. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm,
 3. lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
 4. lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard,
 5. men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
 6. ya’lemü mâ beyne eydiyhim
 7. vemâ halfehüm,
 8. velâ yü-hîtûne bi’şey’im
 9. min ilmihî illâ bima şâe
 10. vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
 11. velâ yeûdühû hıfzuhümâ
 12. ve hüvel aliyyül azim.

Felak Suresi

 1. Bismillahirrahmânirrahîm.
 2. Kul e’ûzü birabbil felak
 3. Min şerri
 4. mâ halak
 5. Ve min şerri
 6. ğasikın izâ vekab
 7. Ve min şerrinneffâsâti
 8. fil’ukad
 9. Ve min şerri hâsidin
 10. izâ hased

Nas Suresi

 1. Bismillahirrahmânirrahîm.
 2. Kul e’ûżu
 3. birabbinnâs.
 4. Melikinnâs.
 5. İlâhinnâs.
 6. Min şerrilvesvâsil
 7. ḣannâs.
 8. Elleżî yuvesvisu
 9. fî sudûrinnâs.
 10. Minelcinneti
 11. vennâs.

Sınav öncesi ve sınav sırasında her iki zamanda da dua okuyabilirsiniz. Dua, öğrencinin başarısı ve huzuru için önemli olduğundan, sınav sürecinin her aşamasında okunması faydalı olacaktır.

Hayır, sadece anneler değil, babalar ve diğer aile üyeleri de sınava giren çocuklar için dua okuyabilir. Dua etmek, her müminin vazifesidir ve herkesin duasının kabul olma ihtimali bulunmaktadır. Genellikle Annenin Sınava Girecek Çocuğa Okunacak Dualar araştırdığı için bu şekilde ifade edilmiştir.

Dua etmek, başarı için önemli bir unsurdur, ancak başarıyı garanti etmez. Başarı için öğrencinin derslerine çalışması, sınavlara iyi hazırlanması ve çaba göstermesi gereklidir. Dua, bu süreçte öğrenciye manevi destek sağlar ve başarı şansını artırır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top